Skip to content

37 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2009

Property Information

Block129
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
39%
Improvement Value:$178,700
61%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+19.4%
2024$3,728+8.7%
2023$3,430+1.3%
2022$3,385+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,800
DeedBook 13252, Page 286

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 11469, Page 1113

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11032, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1960