Skip to content

29 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block129
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
35%
Improvement Value:$165,600
65%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,842+18.9%
2024$3,231+8.7%
2023$2,973+1.3%
2022$2,934+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,046DeedBook 18777, Page 395Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 17215, Page 238Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 13828, Page 33

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 10941, Page 1125

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4855, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1955