Skip to content

129 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block131
Lot5.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,342+19.1%
2024$1,127+8.7%
2023$1,036+1.3%
2022$1,023+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 19317, Page 782Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 11718, Page 961