Skip to content

32 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1965

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block134
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
31%
Improvement Value:$191,400
69%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,209+20.5%
2024$3,494+28.7%
2023$2,714+1.3%
2022$2,678+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
Sq Ft1,008DeedBook 19303, Page 1766Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,008DeedBook 19149, Page 454Recorded8/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965