Skip to content

78 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1952

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block140
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage2,676
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
25%
Improvement Value:$317,900
75%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366+17.7%
2024$5,410+8.7%
2023$4,977+1.3%
2022$4,912+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952