Skip to content

122 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 1880

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block144
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,506
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
32%
Improvement Value:$203,600
68%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+13.7%
2024$3,972+8.7%
2023$3,654+1.3%
2022$3,606+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 15617, Page 1420Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13357, Page 590

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5369, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1880