Skip to content

61 Hornblower DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block148
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,100
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
68%
Improvement Value:$162,300
32%
Total Assessment$507,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+21.4%
2024$6,307+8.7%
2023$5,802+1.3%
2022$5,726+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14834, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1962