Skip to content

19 Bluebeard DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block149
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage2,399
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$643,600
63%
Improvement Value:$376,300
37%
Total Assessment$1,019,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,390+16.4%
2024$13,227+8.7%
2023$12,168+1.3%
2022$12,009+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5767, Page 450

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5474, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1962