Skip to content

15 One Eye WayWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block157
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,502
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
60%
Improvement Value:$229,900
40%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,675+16.8%
2024$7,424+8.7%
2023$6,830+6.4%
2022$6,422+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 17440, Page 1777Recorded4/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962