Skip to content

16 One Eye WayWaretown, NJ 08758

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2010

Property Information

Block158
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,458
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
59%
Improvement Value:$239,900
41%
Total Assessment$584,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,576+19.1%
2024$7,200+9.0%
2023$6,603+1.4%
2022$6,514+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13668, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1961