Skip to content

703 Wells Mills RoadWaretown, NJ 08758

Built 2010

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block15
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningFO
Sq Footage4,002
Acreage4.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
16%
Improvement Value:$775,200
84%
Total Assessment$925,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,972+12.5%
2024$12,421+8.7%
2023$11,427+1.3%
2022$11,277+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10049, Page 1366