Skip to content

15 Skippers BoulevardWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block165
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,194
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
48%
Improvement Value:$172,700
52%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013+20.4%
2024$4,165+8.7%
2023$3,832+1.3%
2022$3,781+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 16847, Page 103Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4975, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1962