Skip to content

16 Vessel Road(Unit C0002)Waretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block170
Lot2
QualifierC0002
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
Description2SF CONDO 1332
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$205,900
52%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974-9.8%
2024$6,625+8.7%
2023$6,095+1.3%
2022$6,015+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10354, Page 1242

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5356, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1986