Skip to content

2 Vessel Rd - Unit #6Waretown, NJ 08758

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block170
Lot8.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
48%
Improvement Value:$172,100
52%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+8.9%
2024$4,602+8.7%
2023$4,233+1.3%
2022$4,178+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4774, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1984