Skip to content

117 Adriatic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block174
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage2,573
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
37%
Improvement Value:$648,800
63%
Total Assessment$1,029,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,540-2.3%
2024$15,901+8.7%
2023$14,628+114.9%
2022$6,806+2.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

DeedBook 17037, Page 1455Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft926DeedBook 15571, Page 1517Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5491, Page 974