Skip to content

106 Adriatic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block176
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,778
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
23%
Improvement Value:$395,500
77%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+36.9%
2024$5,640+8.7%
2023$5,189+1.3%
2022$5,121+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15052, Page 234

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 13014, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 2006