Skip to content

113 Adriatic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2017

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block177
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,339
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
23%
Improvement Value:$453,200
77%
Total Assessment$588,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+8.6%
2024$8,172+8.7%
2023$7,518+1.3%
2022$7,419+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,339DeedBook 19822, Page 1890Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 16972, Page 1999Recorded12/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$80,000

From:

To:

DeedBook 16572, Page 30Recorded11/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14518, Page 1887

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 13985, Page 1940