Skip to content

100 Ocean AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2011

Property Information

Block178
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,010
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
42%
Improvement Value:$158,500
58%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,124+9.2%
2024$3,777+8.7%
2023$3,475+1.3%
2022$3,429+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11312, Page 102

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4840, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1985