Skip to content

109 Ocean AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block179
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,636
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
25%
Improvement Value:$411,100
75%
Total Assessment$549,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+9.8%
2024$7,554+8.7%
2023$6,950+1.3%
2022$6,858+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft2,636DeedBook 17855, Page 1565Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10828, Page 344

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 10358, Page 1879

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10151, Page 1498