Skip to content

102 Dollmore AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block179
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,405
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
34%
Improvement Value:$206,200
66%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,720+19.9%
2024$3,935+8.7%
2023$3,620+1.3%
2022$3,573+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,405DeedBook 18734, Page 607Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11841, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1987