Skip to content

101 Dollmore AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block180
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,224
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
36%
Improvement Value:$187,600
64%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,447+23.3%
2024$3,608+8.7%
2023$3,319+1.3%
2022$3,275+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 12023, Page 895

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10905, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1988