Skip to content

88 Bryant RoadWaretown, NJ 08758

Built 1987

Last Sale Price
$217,900
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block181.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SFBSMTG
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,144
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
29%
Improvement Value:$312,700
71%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,644+18.0%
2024$5,629+8.7%
2023$5,178+1.6%
2022$5,095+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,900

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17155, Page 1785Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 10584, Page 132

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5496, Page 904

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5153, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1987