Skip to content

113 Demmy AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1925

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Mar 30, 1994

Property Information

Block181.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class15.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,218
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
51%
Improvement Value:$148,000
49%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,589+6.8%
2024$4,298+8.7%
2023$3,953+1.3%
2022$3,902+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5152, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1925