Skip to content

91 Illinois AvenueWaretown, NJ 08758

Built 2024

Last Sale Price
$554,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block186
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
20%
Improvement Value:$416,600
80%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+358.0%
2024$1,707+8.7%
2023$1,571+1.3%
2022$1,550+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$554,000
Sq Ft2,040DeedBook 19732, Page 1750Recorded7/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 19377, Page 41Recorded5/12/2023