Skip to content

30 Bryant RoadWaretown, NJ 08758

Built 1988

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block190
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,700
41%
Improvement Value:$163,700
59%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,186+3.9%
2024$4,028+8.7%
2023$3,706+1.3%
2022$3,657+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 17567, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1988