Skip to content

28 Pennsylvania AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1960

Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block191
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,218
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
35%
Improvement Value:$190,700
65%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,408+11.7%
2024$3,947+8.7%
2023$3,631+1.3%
2022$3,583+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960