Skip to content

22 Birdsall StreetWaretown, NJ 08758

Built 2006

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block192
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,972
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
19%
Improvement Value:$448,300
81%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,678+33.9%
2024$6,481+8.7%
2023$5,962+1.3%
2022$5,884+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,972DeedBook 19844, Page 101Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 15011, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 10947, Page 1494