Skip to content

18 Chapel StreetWaretown, NJ 08758

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block193.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,193
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
29%
Improvement Value:$223,500
71%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,725+17.0%
2024$4,037+33.7%
2023$3,020+1.3%
2022$2,980+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,193DeedBook 16857, Page 1354Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10383, Page 557

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4828, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1929