Skip to content

57 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 1849

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block194
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,474
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
27%
Improvement Value:$277,500
73%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+16.8%
2024$4,909+27.1%
2023$3,862+1.3%
2022$3,811+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,474DeedBook 19195, Page 1438Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 16239, Page 94Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12006, Page 979

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 10042, Page 1680

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5505, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1849