Skip to content

19 Clearwater DriveWaretown, NJ 08758

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 1999

Property Information

Block194
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,584
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
33%
Improvement Value:$200,400
67%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+18.2%
2024$3,800+8.7%
2023$3,496+1.3%
2022$3,450+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5192, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1916