Skip to content

450 Route 9Waretown, NJ 08758

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$405,500
Last Sale Date
Mar 11, 2026

Property Information

Block194
Lot17.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
31%
Improvement Value:$281,800
69%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176-5.5%
2024$6,532+8.7%
2023$6,009+1.3%
2022$5,931+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,500
Sq Ft2,736DeedBook 20317, Page 187Recorded3/19/2026