Skip to content

31 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block195
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,592
Acreage3.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
24%
Improvement Value:$514,300
76%
Total Assessment$679,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+9.8%
2024$9,329+8.7%
2023$8,582+1.3%
2022$8,470+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11184, Page 1677