Skip to content

29 Main StreetWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2007

Property Information

Block195
Lot11.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings6
ZoningC-2
Sq Footage3,087
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
21%
Improvement Value:$424,200
79%
Total Assessment$535,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+23.5%
2024$6,537+8.7%
2023$6,014+1.3%
2022$5,935+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11884, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1958