Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
100 Illinois AvenueWaretown, NJ 08758
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2010
Property Information
Block198
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$217,000
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$217,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,276 | -10.9% |
| 2024 | $3,675 | +8.7% |
| 2023 | $3,381 | +1.3% |
| 2022 | $3,336 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.