Skip to content

52 Illinois AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block200
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,016
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
31%
Improvement Value:$222,400
69%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+30.5%
2024$3,937+8.7%
2023$3,622+1.3%
2022$3,575+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958