Skip to content

100 Oregon AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block200
Lot20.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage518
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
80%
Improvement Value:$72,700
20%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547-1.0%
2024$5,603+8.7%
2023$5,154+1.3%
2022$5,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5650, Page 917

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5030, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1955