Skip to content

Baltic AvenueWaretown, NJ 08758

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block200
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage---
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$435,000
95%
Improvement Value:$21,700
5%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,892-5.3%
2024$7,276+8.7%
2023$6,693+1.3%
2022$6,605+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 15534, Page 1260

Property Sale

Sale
$1,185,000
DeedBook 10444, Page 1874