Skip to content

69 Atlantic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1968

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Dec 26, 1991

Property Information

Block208
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
36%
Improvement Value:$204,600
64%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823+12.9%
2024$4,272+8.7%
2023$3,930+1.3%
2022$3,878+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4953, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1968