Skip to content

68 Baltic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block208
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage2,310
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
28%
Improvement Value:$265,000
72%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+19.5%
2024$4,660+8.7%
2023$4,287+1.3%
2022$4,231+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 11556, Page 1436

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5703, Page 897

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5383, Page 265

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5225, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1967