Skip to content

82 Atlantic AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1989

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block210
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,586
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
35%
Improvement Value:$215,000
65%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+8.4%
2024$4,613+8.7%
2023$4,244+1.3%
2022$4,188+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 12230, Page 1719

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5300, Page 756

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4746, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1989