Skip to content

97 Grand Bay Harbor DriveWaretown, NJ 08758

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block214
Lot10.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$210,200
65%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+19.7%
2024$4,070+8.7%
2023$3,744+1.3%
2022$3,695+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,568DeedBook 19814, Page 1120Recorded10/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964