Skip to content

100 Clearwater DriveWaretown, NJ 08758

Built 1980

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block214
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BH
Sq Footage1,880
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
33%
Improvement Value:$261,000
67%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+8.1%
2024$5,406+8.7%
2023$4,973+1.3%
2022$4,908+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 17270, Page 295Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980