Skip to content

1 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block220
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,607
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
45%
Improvement Value:$256,100
55%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026-10.5%
2024$7,849+8.7%
2023$7,221+1.3%
2022$7,126+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15280, Page 1645

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14525, Page 382

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14255, Page 1660

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5482, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1990