Skip to content

6 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block220
Lot10.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,607
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
45%
Improvement Value:$256,100
55%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,026+6.1%
2024$6,621+8.7%
2023$6,090+1.3%
2022$6,011+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 16340, Page 542Recorded3/15/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5005, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1990