Skip to content

20 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block220
Lot10.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,607
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
44%
Improvement Value:$244,300
56%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584-12.9%
2024$7,559+8.7%
2023$6,954+1.3%
2022$6,863+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,607DeedBook 20241, Page 227Recorded12/29/2025

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13822, Page 1332

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 11023, Page 1354

Property Built

Built

Year Built: 1990