Skip to content

24 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 10, 2012

Property Information

Block220
Lot10.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,607
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
44%
Improvement Value:$253,400
56%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+3.2%
2024$6,621+8.7%
2023$6,090+1.3%
2022$6,011+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 15398, Page 359

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14423, Page 495

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11687, Page 497

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10972, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1990