Skip to content

25 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$273,500
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block220
Lot10.25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,740
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
42%
Improvement Value:$270,500
58%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092+11.0%
2024$6,388+8.7%
2023$5,877+1.3%
2022$5,800+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$273,500

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 15631, Page 558Recorded9/5/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 10968, Page 1555

Property Built

Built

Year Built: 1990