Skip to content

26 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block220
Lot10.26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,722
Acreage2.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
43%
Improvement Value:$254,700
57%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741-0.5%
2024$6,776+8.7%
2023$6,234+1.3%
2022$6,152+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$515,000
Sq Ft1,722DeedBook 20113, Page 628Recorded8/26/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$283,700

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16544, Page 787Recorded10/19/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12240, Page 141

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 10042, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1990