Skip to content

31 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block220
Lot10.31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,722
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,500
45%
Improvement Value:$254,700
55%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+2.3%
2024$6,776+8.7%
2023$6,234+1.3%
2022$6,152+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$454,000
DeedBook 13200, Page 1613

Property Sale

Sale
$154,990
DeedBook 5260, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1990