Skip to content

36 Grand Bay HarborWaretown, NJ 08758

Built 1990

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block220
Lot10.36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,722
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
44%
Improvement Value:$271,200
56%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+4.1%
2024$6,806+8.7%
2023$6,261+1.3%
2022$6,179+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000
Sq Ft1,722DeedBook 19661, Page 1036Recorded4/19/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16199, Page 1990Recorded9/28/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10278, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1990